Model Number : KBPC35005-KBPC3510
Certification : ISO9001
Place of Origin : China
MOQ : 1000pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 10000pcs per week
Delivery Time : 10 - 15 wok days
Packaging Details : bulk in box, 50pcs/box
Part number : KBPC35005-KBPC3510
Current : 35A
Voltage : 50-1000V
Lead Free Status : Lead free/RoHS
Shipping by : DHL\UPS\Fedex\EMS\sea
SPQ : 50pcs
35.0 A Single-Phase Silicon Bridge Rectifier 50 to 1000V KBPC35005-KBPC3510
FEATURES
* Surge overload ratings to 400 amperes
* This series is UL listed under the Recognized
Component Index, file number E142814
* The plastic material used carries Underwriters Laboratory
flammability recognition 94V-0
* Universal 4-way terminals, snap-on, wrap-around,
solder or P.C. Board mounting
* High temperature soldering guaranteed 265 C/10
seconds at 5 lbs (2.3kg) tension
Mechanical Data
* Case: Metal case
* Terminals: Plated .25" (6.53mm) Faston
* Mounting Position: Bolt down on heat-sink with silicone thermal
compound between bridges and mounting surface for
maximum heat transfer efficiency
* Mounting Position: Any
* Weight: 0.706 ounce, 20 grams (approx)
MAXIMUM RATINGS AND ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Rating 25 C ambient temperature uniess otherwies specified.
Single phase half wave, 60Hz, resistive or inductive load.
For capacitive load, derate current by 20%.
| Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage | 50 | 100 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | V |
| Maximum RMS Voltage | 35 | 70 | 140 | 280 | 420 | 560 | 700 | V |
| Maximum DC Blocking Voltage | 50 | 100 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | V |
| Maximum average forward rectified output current at T A =55 C | 35.0 | A | ||||||
| Rating for fusing ( t<8.3ms | 664 | A2 sec | ||||||
| Typical thermal resistance per element (1) | 2.1 | C/ W | ||||||
| Isolation voltage from case to leads | 2500
| Vac | ||||||
| Operating Temperature Range | -55 +150 | C | ||||||
| Maximum instantaneous forward voltage drop per leg at 17.5A | 1.0 | V | ||||||